Plazmolifting: odmładzanie skóry

Teraz modne jest bycie zadbanym, młodym, pięknym. Ale młodość jest zjawiskiem stopniowo przemijającym, a ponieważ chcemy go zachować jak najdłużej, kosmetolodzy dają nam taką możliwość, opracowując, prezentując i stosując najnowsze, najskuteczniejsze techniki, zabiegi odmładzające. Ale jakiego wyboru z całej szerokiej gamy nowoczesnych zabiegów kosmetycznych powinna dokonać osoba, która chce przedłużyć swoją młodość i urodę, odmłodzić skórę i uporządkować swój wygląd? Ten artykuł szczegółowo ujawnia istotę jednej z najnowszych technik - plazmoliftingu, mówi o bezpieczeństwie i wysokiej skuteczności tej techniki.

Co to jest plazmolifting

odmładzająca strzykawka plazmowa

Krew ludzka kryje w sobie ogromny potencjał, który może stymulować wszystkie zasoby organizmu, tak niezbędne mu w walce z procesem starzenia i zmianami związanymi z wiekiem, odmładzaniu skóry i ogólnej naprawie tkanek. A procedura plazmoliftingu przyczynia się do wysoce skutecznego ujawnienia, manifestacji całego tego potencjału. Na czym polega plazmolifting, na czym polega, jak przeprowadzany jest zabieg kosmetologiczny, skutecznie odmładzający skórę i tkanki podskórne?

Plazmolifting to zabieg kosmetologiczny, niechirurgiczna technika odmładzania skóry, aktywująca procesy regeneracji tkanek w organizmie człowieka. To najnowsza metoda, która zrewolucjonizowała kosmetologię. Podstawowe zasady i idee techniki, jak wszystko genialne, są bardzo proste. Ta procedura kosmetologiczna, jej główne koncepcje opierają się na zdolnościach regeneracyjnych osocza bogatopłytkowego ludzkiego pacjenta. Powstałe osocze jest wstrzykiwane w problematyczne obszary skóry. Dzięki takim zastrzykom organizm ludzki otrzymuje silną zachętę do uruchomienia naturalnych procesów odmładzających i regeneracyjnych.

Takie stymulujące właściwości osocza bogatopłytkowego zapewniają tworzenie komórek skóry z komórek macierzystych, normalizację procesów metabolicznych, tworzenie cząsteczek kwasu hialuronowego, pobudzenie krążenia krwi oraz zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu. Rozpoczyna się odmładzanie skóry i głębszych tkanek podskórnych.

Ta procedura kosmetologiczna ma wiele innych synonimów, na przykład ACR - autologiczne odmładzanie komórkowe, autoodmładzanie skóry, autoplazmatyczna terapia skóry, rewitalizacja plazmowa skóry, biorewitalizacja plazmowa, hemoreodmładzanie, biorewitalizacja plazmowa, "drakuloterapia".

Zabieg plazmoliftingu jest częściowo podobny do biomezoterapii, ponieważ wykorzystuje biomateriały pacjenta do iniekcji, zapewniając tym samym pełną kompatybilność składników biologicznych i eliminując możliwość powikłań w postaci reakcji alergicznych.

Plazmolifting jest podobny do opracowanego przez szwajcarskich specjalistów zabiegu kosmetologicznego ReGen Lab, który również odmładza skórę i tkankę podskórną. Ale jest to droższa procedura i wymaga drogiego sprzętu.

Historia pojawienia się plazmoliftingu

Do wczesnych poprzedników tej metody zalicza się stosowaną od ponad stu lat w medycynie autohemoterapię (przetaczanie krwi pacjenta z żyły do mięśnia pośladków w celu pobudzenia funkcji ochronnej organizmu) oraz osocze terapia, sposób leczenia niektórych chorób przez dożylne podawanie osocza krwi.

Pierwsze eksperymenty mające na celu odmłodzenie ludzkiej skóry i bezpośrednio poprzedzające pojawienie się metody plazmoliftingu przeprowadzono w USA kilkadziesiąt lat temu. W wyniku tych badań pojawił się zabieg kosmetologiczny zwany terapią PRP (PRP-Plateled Rich Plasma – osocze bogatopłytkowe). A zabieg plazmoliftingu uważany jest za modyfikację terapii PRP, został opatentowany przez specjalistów w 2004 roku.

Mechanizm oddziaływania

Płytki krwi, oprócz swojej głównej funkcji – przyspieszania krzepnięcia krwi, są w stanie wydzielać białka czynników wzrostu, które stymulują proces podziału i wzrostu komórek. Po urazie płytki krwi zwykle gromadzą się w pobliżu rany, rozpoczynając proces zatrzymywania krwi, a także odbudowując uszkodzony obszar.

Aby wymusić na komórkach sztuczną odnowę, a tym samym odmłodzenie skóry, należy zadać niewielki uraz, na przykład w trakcie chemicznego peelingu, lub oszukać ciało pacjenta, dostarczając płytki krwi w żądany obszar. Takie działanie będzie sygnałem do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych.

Tak więc osocze bogatopłytkowe po wstrzyknięciu w odpowiednie obszary pomaga odbudować komórki skóry. Fibroblasty (komórki tkanki łącznej) zaczynają efektywnie wytwarzać elastynę, kolagen i kwas hialuronowy, przyspiesza się również tworzenie nowych komórek skóry, następuje odmłodzenie skóry.

Zakres plazmoliftingu

Zabieg plazmoliftingu jest powszechny głównie w dziedzinie kosmetologii. Jej zasługą jest bardzo skuteczne i szybkie, bezbolesne odmładzanie skóry. Ale również ten zabieg kosmetologiczny jest z powodzeniem stosowany w trychologii, będąc skutecznym sposobem na walkę z łysieniem i wypadaniem włosów. Po kilku sesjach plazmoliftingu dochodzi do odbudowy struktury włosów, ustaje ich wypadanie i rozpoczyna się proces zdrowego wzrostu włosów. W leczeniu wypadania włosów i łysienia może być wymagane od 2 do 10 zabiegów plazmoliftingu, w zależności od ogólnego stanu włosów.

Zabieg plazmoliftingu jest z powodzeniem stosowany w stomatologii w celu przyspieszenia procesu wszczepiania implantów oraz leczenia paradontozy.

Wskazania do plazmoliftingu

zabieg plazmowego odmładzania skóry

Procedura napełniania plazmą ma następujące wskazania do jej wykonania:

  • łuszcząca się i sucha skóra;
  • zapobieganie pojawianiu się rozstępów z ostrą utratą wagi;
  • wiek powyżej 25 lat. Zmarszczki mimiczne i drobne - wiek powyżej 35 lat;
  • naruszenia podstawowych właściwości skóry z powodu utraty wagi;
  • pierwotne oznaki wypadania skóry, spadek jej jędrności, elastyczności;
  • przyspieszenie procesów regeneracji tkanek skóry po peelingu laserowym i chemicznym;
  • trądzik i inne choroby dermatologiczne;
  • elastoza związana z wiekiem, „szara" skóra;
  • odbudowa skóry po silnej ekspozycji na promienie UV (opalanie od słońca, solarium);
  • rzadkie, matowe włosy;
  • łysienie i łupież;
  • korekta złego efektu zastrzyków z botoksu.

Przeciwwskazania do plazmoliftingu

Zabieg plazmoliftingu ma następujące przeciwwskazania do jego wykonania:

  • zaburzenia psychiczne;
  • silne zwiotczenie skóry;
  • choroby krwi;
  • zaburzenia odporności;
  • choroby przewlekłe;
  • zaostrzenie różnych chorób przewlekłych;
  • cukrzyca w ciężkich postaciach;
  • choroby różnych narządów wewnętrznych pacjenta;
  • uczulenie na antykoagulanty stosowane do produkcji zastrzyków;
  • miesiączka;
  • choroby onkologiczne;
  • hipofibrynogenemia;
  • nieprawidłowości i dysfunkcje płytek krwi, mała liczba płytek krwi (poniżej 100 000 na 1 µl);
  • niski poziom hemoglobiny (poziom poniżej 100 g na 1 litr);
  • gorączka, wysoka temperatura;
  • ciąża;
  • stosowanie antybiotyków;
  • okres laktacji;
  • terapia przeciwpłytkowa;
  • stosować mniej niż dwa dni przed zabiegiem NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), np. aspiryna, analgin;
  • zapalenie skóry w miejscu wstrzyknięcia.

Ta procedura kosmetologiczna ma następujące główne ograniczenia nałożone na pacjenta przed jej wykonaniem:

  • zakaz chodzenia do solarium;
  • zakaz uzyskiwania naturalnej opalenizny;
  • zakaz odwiedzania basenów i saun.

Zabieg plazmoliftingu: przeprowadzanie

przeciwstarzeniowa wirówka plazmowa

Przed rozpoczęciem zabiegu zaleca się wykonanie kilku badań: biochemicznych i klinicznych badań krwi, badań krwi na obecność chorób zakaźnych. Następnie krew pacjenta pobierana jest z żyły do probówki, która zawiera żel rozdzielający i antykoagulant. Objętość pobranej krwi zależy głównie od indywidualnych i biologicznych cech pacjenta. Zwykle jest to około 10-20 ml. Następnie za pomocą specjalnej wirówki krew dzieli się na trzy frakcje:

  • składnik komórkowy (leukocyty i erytrocyty);
  • osocze bogatopłytkowe (około 1 milion na 1 µl);
  • osocze ubogie w płytki krwi (mniej niż 150 000 na 1 µl).

Osocze wzbogacone w płytki krwi jest wstrzykiwane za pomocą mikroiniekcji w obszary problemowe, uprzednio leczone roztworem antyseptycznym. Po jego wprowadzeniu fibroblasty są umieszczane wzdłuż linii Langera (linia naturalnego rozciągania związanego z wiekiem). W procesie stymulacji powstawania elastyny i kolagenu dochodzi do napięcia skóry. Technika mikroiniekcji jest generalnie podobna do mezoterapii.

W razie potrzeby można zastosować znieczulenie aplikacyjne specjalnym kremem. Pod koniec zabiegu miejsca, na których wykonano zabieg plazmoliftingu, ponownie zostają poddane działaniu środka antyseptycznego. W ciągu pierwszych 3 dni po plazmoliftingu pacjenci zwykle odczuwają zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, a także jej lekkie ciemnienie. Na powierzchniowej warstwie skóry mogą pojawić się drobne zmarszczki. Zwykle ustępuje po trzech dniach.

Czas trwania zabiegu na ogół waha się od 40 do 50 minut. Podstawowy kurs plazmoliftingu to 4 sesje z częstotliwością 1 sesję w ciągu jednego do dwóch tygodni. Aby utrzymać, utrwalić uzyskany efekt, konieczne jest ponowne wykonanie około 2 cykli plazmoliftingu rocznie.

Aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom ubocznym, autorom plazmoliftingu zabrania się dalszej modyfikacji metody, np. poprzez dodawanie do osocza bogatopłytkowego innych składników, witamin.

Zabieg plazmowego odmładzania skóry ma najważniejszą zaletę w porównaniu z innymi zabiegami kosmetycznymi - z biegiem czasu proces stymulacji produkcji kolagenu, czyli poprawy ogólnego stanu skóry, odmładzanie skóry trwa w kolejnych miesiącach, nawet do roku włącznie.

Zabieg plazmoliftingu: skuteczność

W 40 proc. przypadków efekt zauważalny jest niemal natychmiast po plazmoliftingu. We wszystkich innych przypadkach ten wykonany zabieg kosmetologiczny nie objawia się od razu, rezultaty pojawiają się po około 2 tygodniach. Aby osiągnąć wyraźniejszy, lepszy efekt, eksperci zalecają kilka procedur. Wtedy odmłodzenie skóry leczonego obszaru będzie bardzo zauważalne. Wyniki procedury mogą trwać do dwóch lat.

Uzyskany efekt można porównać do peelingu chemicznego skóry szyi i twarzy: staje się ona młodsza, bardziej elastyczna, poprawia się jej koloryt, wygładzają się drobne zmarszczki. Najbardziej zauważalny efekt po zabiegu to efekt "cery porcelanowej" - skóra staje się bardzo aksamitna, miękka, gładka, jakby rozświetlona od wewnątrz. Zabieg plazmoliftingu jest skuteczny tylko wtedy, gdy pojawiają się pierwsze oznaki zmian związanych z wiekiem i starzeniem się skóry. Tylko wtedy jego aplikacja może skutecznie odmłodzić skórę. Jeśli pojawią się głębsze zmarszczki lub niewyraźny owal twarzy, ten zabieg kosmetologiczny nie przyniesie dobrych rezultatów.

Poniżej znajduje się średni zalecany czas trwania kursu liftingu plazmowego, a także wyniki uzyskane dla następujących najczęstszych problemów skórnych:

  • opadanie skóry. Rezultat: zwiększony turgor i koloryt skóry. 4-6 zabiegów 1 sesja w 7 dni.
  • Zmarszczki. Efekt: zmniejszenie głębokości i liczby zmarszczek, spowolnienie przebiegu zmian związanych z wiekiem. 4-6 zabiegów na 1 sesję co 7 dni.
  • Fotostarzenie. Rezultat: eliminacja lub redukcja przebarwień, fotostarzenie. 4-6 zabiegów na 1 sesję co 7 dni.
  • Zmęczona skóra. Efekt: redukcja cieni pod oczami, obrzęki, a także poprawa cery, miejscowy wzrost odporności skóry. 2-4 zabiegi, 1 sesja co 7 dni.
  • Skóra problematyczna. Rezultat: zmniejszenie objawów trądziku, poprawa kondycji skóry, jej ukojenie. 4-6 zabiegów na 1 sesję co 7 dni.
  • Sucha skóra. Odżywianie i nawodnienie, aktywacja procesów metabolicznych. 2-4 zabiegi, 1 sesja co 7 dni.
  • Wypadanie włosów, łysienie. Rezultat: zahamowanie procesów obumierania mieszków włosowych, aktywacja wzrostu włosów. 4-6 zabiegów na 1 sesję co 7 dni.
  • Suche, cienkie włosy. Rezultat: zwiększone ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, odbudowa struktury włosa. 2-4 zabiegi 1 sesja co 7 dni.
  • Łupież, problem tłustej skóry głowy. Normalizacja pracy gruczołów łojowych, likwidacja łupieżu. 4-6 zabiegów 1 sesja co 7 dni.

Zabieg plazmoliftingu: bezpieczeństwo

Plazmolifting to całkowicie bezpieczny zabieg kosmetologiczny, który zapewnia niemal bezbolesne odmłodzenie skóry bez poważnych późniejszych powikłań. Iniekcje osocza bogatopłytkowego nie są immunoreaktywne i nietoksyczne, ponieważ, jak wspomniano powyżej, takie osocze uzyskuje się z krwi pacjenta bez dodawania dodatkowych substancji i leków. Ponieważ zabieg odmładzania osoczem pomaga aktywować ukryte zasoby organizmu, takie odmładzanie skóry nie powoduje reakcji odrzucenia. Możliwe są drobne powikłania, takie jak plamy na skórze, jej zaczerwienienie, martwica, hipopigmentacja. Również ta kosmetyczna procedura nie ma okresu rekonwalescencji. Należy zauważyć, że takie powikłania są teoretycznie możliwe, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niezwykle małe.

Połączenie z innymi procedurami

Zabieg plazmoliftingu doskonale łączy się z innymi kosmetycznymi zabiegami przeciwstarzeniowymi, np. wszelkiego rodzaju peelingami i resurfacingiem laserowym. Wtedy najefektywniej zamanifestuje się odmłodzenie skóry. Również ten zabieg kosmetologiczny doskonale nadaje się do przygotowania skóry przed zabiegiem chirurgii plastycznej oraz poprawy jej kondycji, wyglądu w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej. Aby osiągnąć jak największą skuteczność metody plazmoliftingu można ją łączyć z innymi zabiegami laserowymi:

  • hialuronoplastyka z użyciem lasera przygotuje skórę na wzrost zawartości kwasu hialuronowego;
  • fototermoliza laserowa pozwoli utrwalić wyniki uzyskane z plazmoliftingu;
  • połączony laser wzmocni uzyskany efekt odmłodzenia.

Zabieg plazmoliftingu: koszt

Sama procedura plazmoliftingu jest tania, ponieważ sam pacjent jest dostawcą osocza bogatopłytkowego, wirówka wykonuje pracę polegającą na dzieleniu krwi na frakcje, a wstrzyknięcie powstałego leku może wykonać kosmetolog przeszkolony w mezoterapii zastrzyki. Głównym składnikiem ceny zabiegu plazmoliftingu jest własność intelektualna. Ale ta kosmetyczna procedura nie jest tak droga.

Całkowity koszt jest tworzony przez uwzględnienie liczby i powierzchni leczonych obszarów.